Wall of Shame met oneerlijke aanbestedingen
21 nov 2025
Meld oneerlijke aanbestedingen – samen bouwen aan fair play
Te vaak krijgen architecten te maken met wedstrijden en aanbestedingen die gewoon niet kloppen:
onredelijke eisen, onwettige procedures, vergoedingen die nergens op slaan. Jarenlang probeerden ze in stilte bij aanbesteders aan te kloppen, uit te leggen, te onderhandelen. Soms werkte dat. Maar sommige organisatoren blijven hardnekkig slechte wedstrijden uitschrijven.
Daarom schakelen ze een versnelling hoger.
Een Wall of Shame voor foute wedstrijden
Binnenkort lanceren ze een Wall of Shame: een overzicht van discutabele aanbestedingen en wedstrijden in hun sector.
Ze tonen daar een selectie van dossiers:
-
met onrealistische of onwettige voorwaarden
-
met onredelijke vergoedingen
-
met procedurefouten of manifest oneerlijke spelregels
Ze noemen de dingen bij hun naam – inclusief de aanbesteder. Niet om te schandpalen om het schandpalen, maar omdat publieke aandacht soms precies is wat nodig is om het kwartje te doen vallen. Zo beschermen ze niet alleen individuele architecten, maar ook de kwaliteit van hun beroep én van de gebouwde omgeving.
Sensibiliseren én in actie schieten
Ze blijven in dialoog gaan met aanbesteders, blijven sensibiliseren, blijven uitleggen wat wél kan en hoe het beter kan.
Maar tegelijk starten ze een duidelijke, zichtbare campagne: wie slechte wedstrijden blijft organiseren, mag er niet op rekenen dat dit onder de radar blijft.
Jouw melding maakt het verschil
Om deze Wall of Shame kracht te geven, hebben ze jou nodig.
Zie je een wedstrijd of aanbesteding die niet door de beugel kan?
Stuur alle relevante info (documenten, links, context) naar Peter Legroe:
peter.legroe@nav.be
Elke melding helpt hen om patronen te zien, dossiers te onderbouwen en samen sterker te staan. Zo werken ze stap voor stap aan een sector waarin fair play, respect en professioneel opdrachtgeverschap de norm zijn.